produkcja-ubran

Guma odzieżowa bądź drukowana nazywana także elastyczną taśmą ma szerokie zastosowanie i wykorzystuje się je głównie w branży odzieżowej. Wykonuje się ją z naturalnego lub sztucznego kauczuku, dzięki czemu cechuje się wysoką sprężystością w połączeniu z wąską powierzchnią. Stosuje się ją do rozmaitych celów podczas produkcji ubrań i akcesoriów. Najczęściej używa się jej do tworzenia mankietów, kołnierzyków, czy różnorodnych elementów dekoracyjnych, które muszą być rozciągliwe, przylegające oraz dopasowane do ciała. Można nią też łączyć różne tkaniny, to znaczy tworzyć paski, podwiązki czy inne dodatki. Materiał ten jest powszechnie znany w przemyśle odzieżowym, co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Spis treści

Jak wygląda proces wytwarzania gum odzieżowych?

Aby uzyskać produkt wysokiej jakości, producenci muszą nie tylko korzystać z najlepszych tkanin, lecz dobierać także odpowiednie maszyny do wyrabiania produktu, cięcia go bądź kształtowania, składniki niezbędne do fabrykacji czy starannie przeprowadzać ogólny przebieg produkcji. Jeśli chodzi o gumy odzieżowe, proces fabrykacji różni się w zależności od ich typu oraz zastosowania. Wyszczególnić można jednak kilka podstawowych etapów:

  • Mieszanie składników – to pierwszy rok produkcji gum odzieżowych. Jak sama nazwa wskazuje, polega na zmieszaniu ze sobą kilku elementów: kauczuku, wypełniaczy, środków zmiękczających i pigmentów. Przygotowanie odpowiednich proporcji pozwoli uzyskać pożądany rodzaj gumy.
  • Kalandrowanie – jest kolejnym etapem po wymieszaniu składników. Wcześniej przygotowana masa przepuszczana jest przez walcarki, co pozwala uzyskać płaskie arkusze o pożądanej grubości.
  • Wulkanizacja – polega na podgrzaniu uzyskanego arkuszu do wysokiej temperatury, wywołując tym samym reakcję chemiczną zwiększającą wytrzymałość i elastyczność masy.
  • Cięcie i kształtowanie – przygotowany produkt poddawany jest cięciu za pomocą specjalnych maszyn tnących, które umożliwiają uzyskanie dowolnych, oczekiwanych rozmiarów. Kolejno, aby sprawić, by ten uzyskał pożądany kształt, należy umieścić go w specjalnych formach czy prasach.

Przygotowana guma odzieżowa musi spełniać niezbędne standardy, zatem, aby to zweryfikować, przeprowadzane są testy jakości. To ważne, ponieważ właśnie od tej kwestii będzie zależeć zadowolenie potencjalnych konsumentów danego produktu. Jeśli nie ma zastrzeżeń co do tej kwestii, artykuł jest gotowy do sprzedaży.

Czym są gumy drukowane i jak powstają?

Gumy drukowane są elastycznym materiałem, produkowanym najczęściej z kauczuku. Na swojej powierzchni mają grafikę wykonaną za pomocą zaawansowanych technologicznie drukarek. Proces ich tworzenia wygląda podobnie jak w przypadku gum odzieżowych z tą różnicą, że dodatkowo nanosi się na nią farbę drukarską za pośrednictwem specjalnej formy drukowanej. Kolejno, aby poprawić jej wytrzymałość wzoru lub tekstu utrwala się za pośrednictwem procesu suszenia bądź utwardzania w zależności od danego przedsiębiorstwa. Gumę drukowaną wykorzystuje się w przemyśle włókienniczym np. jako ozdobny element bielizny (najczęściej bokserek męskich), odzieży sportowej, bielizny nocnej czy odzieży dziecięcej. Znaleźć je można także w goglach, chociażby motocrossowych lub ubraniach narciarskich. Zastosowań jest mnóstwo, dlatego to ważny element wielu wyrobów tekstylnych.

Różnice pomiędzy gumą odzieżową a drukowaną

Wbrew pozorom, guma odzieżowa a drukowana to dwa różne rodzaje materiałów, choć obie składają się z substancji elastycznych. Na czym polega zatem główna różnica między nimi? Gumy drukowane są wyrobem wyróżniających się przede wszystkim tym, że nadruki nanoszone są za pośrednictwem profesjonalnego sprzętu drukarskiego. Służą głównie jako dekoracja przy odzieży różnego typu, w przeciwieństwie do poprzednika, który ma za zadanie jedynie usztywniać, uelastyczniać poszczególne elementy ubrań np. kołnierzyki czy mankiety. Zarówno guma drukowana, jak i odzieżowa ma mnóstwo zastosowań oraz podobnych właściwości, co czyni je bardzo przydatnymi w branży tekstylnej i nie tylko.


Projekty

zapytanie

Nie każdy urodził się ze zdolnościami Picasso — my tak !
Dzięki temu możemy zapewnić Państwu indywidualne projekty wszystkich oferowanych produktów.
Trzeba liczyć się z pewną opłatą. Wykonujemy często prace graficzne o wysokich walorach artystycznych. Odrysowujemy także wzory klientów, którzy posiadają tylko namacalny produkt. Jeśli zamówicie Państwo dużo różnych artykułów w jednym zamówieniu, nasi artyści biurowi wykonają projekt gratis.