Druk metek odzieżowych jest kluczowym procesem w produkcji wyrobów tekstylnych. Daje on możliwość umieszczenia na produkcie niezbędnych informacji takich jak marka, rozmiar, skład tkaniny oraz instrukcje dotyczące prania bądź prasowania. To bardzo ważna kwestia, ponieważ ma wpływ nie tylko na żywotność ubrań, ale także wizerunek marki i jej bezpieczeństwo pod względem prawnym. Konieczność znakowania odzieży to wymóg zawarty w rozporządzeniu UE. Należy dopilnować, aby metki były trwałe i jak najwyższej jakości – aby to uzyskać, powinno się zaopatrzyć swoje przedsiębiorstwo w nowoczesny sprzęt i wysokojakościowe tkaniny. Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Spis treści

Jakie są sposoby druku metek?

Nowoczesna technologia daje wiele możliwości w różnych dziedzinach, także jeśli chodzi o szeroko pojęty wydruk. Właśnie dzięki niej, druk metek odzieżowych odbywa się w sposób zautomatyzowany z wysokojakościowym efektem. Sposobów przygotowywania wszywek do ubrań jest kilka, ich wybór powinien być uzależniony od rodzaju informacji, które należy umieścić na danej tkaninie, a także innych potrzeb i preferencji danego przedsiębiorstwa. Wyróżnia się przede wszystkim 3 podstawowe techniki:

  • Drukowanie offsetowe – polega ono na nanoszeniu farby na płytę drukowaną, a następnie przenoszenia obrazu za jej pośrednictwem na materiał. To popularna metoda druku metek odzieżowych, stosowana była przez wielu producentów, choć obecnie korzysta się z innego sposobu.
  • Sitodruk – w tej technice druku metek wykorzystuje się sitko, przez które przeciskana jest farba, a następnie nanosi się dany wzór na tkaninę bądź papier. Ta technika należy do najrzadziej stosowanych.
  • Druk cyfrowy – obecnie to najczęściej wybierany sposób znakowania odzieży. Pozwala drukować dowolne kolory, wzory w różnych rozmiarach, nawet na niewielkich powierzchniach, a przede wszystkim w krótkim czasie. Polega on na naświetlaniu wałka, podłączonego do tonera, a następnie przenoszeniu wytworzonej grafiki na materiał.

Istnieje także możliwość wykonania metek haftowanych lub tkanych. Ich przygotowanie wymaga znacznie więcej czasu i jest niemal niemożliwe przy produkcji hurtowej, jednak ta technika wyróżnia się trwałością, elegancją oraz efektownym wyglądem.

Maszyny służące do wydruku wszywek odzieżowych

Drukarki występują w wielu rodzajach i mają różnorodne zastosowania. Służą nie tylko do wydruku na papierze, lecz także do przygotowania różnych wyrobów tekstylnych, w tym ubrań czy odzieży roboczej. Muszą być one zaawansowane technologicznie, aby nienagannie spełniały swoją rolę. W zależności od potrzeb przedsiębiorstwa będą się różnić. Drukarka do wszywek tekstylnych, pracuje na technologi termotransferowej lub druku bezpośredni. Pierwszy wariant wykorzystuje ciepło oraz specjalne taśmy barwiące, które umożliwiają uzyskanie trwałych i wysokojakościowych wydruków, nawet do 300 dpi (liczba punktów obrazu przypadająca na cal). Drugi zaś jest nowocześniejszą formą sitodruku, polegającą na nanoszeniu na tkaninę kropek w kolorach CMYK. Drukarka do wszywek satynowych i innych ma wiele dodatkowych funkcji takich jak np. automatyczne cięcie taśmy, wbudowany czytnik kodów kreskowych, a nawet możliwość drukowania kolorowych etykiet. Urządzenia te pozwalają na precyzyjne i trwałe przygotowywanie oznaczeń wyrobów tekstylnych.

Metki odzieżowe a regulacje prawne – dlaczego są konieczne?

Metki odzieżowe mają wiele zastosowań – nie służą już tylko do umieszczania na nich logo swojej firmy, muszą znaleźć się na nich także inne niezbędne informacje. Konieczność znakowania ubrań wynika z wygody dla użytkowników, lecz przede wszystkim wymogów prawnych. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1007/2011 z dnia 27 września 2011 r. w sprawie nazewnictwa włókien tekstylnych oraz etykietowania i oznakowywania składu wyrobów włókienniczych – każdy produkt puszczany w obieg musi posiadać informacje o składzie z oznaczeniem zawartości procentowej. Dodatkowo podkreśla się, że oznaczenia powinny być czytelne, trwałe i łatwo dostępne dla konsumenta. Warto podkreślić, że prawnie wymagane są też informacje dotyczące rozmiaru, zalecanym sposobie prania i prasowania. W przypadku niespełnienia tych wymogów przedsiębiorca może zostać ukarany grzywną o wysokości nawet 5000 zł.


Projekty

zapytanie

Nie każdy urodził się ze zdolnościami Picasso — my tak !
Dzięki temu możemy zapewnić Państwu indywidualne projekty wszystkich oferowanych produktów.
Trzeba liczyć się z pewną opłatą. Wykonujemy często prace graficzne o wysokich walorach artystycznych. Odrysowujemy także wzory klientów, którzy posiadają tylko namacalny produkt. Jeśli zamówicie Państwo dużo różnych artykułów w jednym zamówieniu, nasi artyści biurowi wykonają projekt gratis.